Studnie głębinowe

Nowoczesne studnie głębinowe

Klasyczna studnia to duży projekt. Wymaga wykopania sporego otworu i włożenia do niego kręgów betonowych. Taka studnia nie jest jednak studnią głębinową – jest to zwykła dziura w ziemi do zbierania wody z opadów, tak zwana studnia powierzchniowa. Prawdziwe studnie głębinowe wymagają nawet kilkunastometrowego odwiertu, który pozwoli dostać się do głębszych pokładów czystej wody.

Studnie głębinowe w praktyce

Studnie głębinowe w praktyce to tylko niewielkie otwory w ziemi. Wykonuje się 2-3 otwory o niewielkiej średnicy, w które wpuszczane są odpowiednie przewody i następnie przez nie pompowana jest woda. Nie ma tutaj żadnej wielkiej dziury w ziemi oraz wiadra, które trzeba by spuszczać na sznurku. Wszystko załatwia nowoczesna pompa elektryczna, którą uruchamia się jednym przyciskiem.

Samo wykonanie otworów na studnie głębinowe także jest bardzo proste, ponieważ wykorzystuje się do tego specjalistyczny sprzęt wiertniczy, który już po kilkunastu minutach, przy odpowiednich warunkach pracy, będzie miał wszystko załatwione.